7-8.06.2018 Droniada

Piąta edycja konkursu dla zespołów akademickich w misjach z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji odbyła się w dniach 7-8 czerwca 2018 roku na lotnisku Pobiednik Wielki. Honorowy patronat objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania użytkownikom i przedsiębiorcom oraz rzeczywisty sprawdzian działań w U-Space. W tym roku towarzyszyły jej cztery seminaria, których organizatorem był Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy. Odbyły się one od 6 czerwca do 9 czerwca w godz. 18 – 20 w Hotelu Galaxy w Krakowie. 

Najważniejszymi tematami tegorocznej edycji Droniady były obszary ważne z punktu widzenia rozwoju internetu rzeczy, inteligentnych miast, innowacyjności i możliwości działania dronów w mieście. To polski prolog przed U-space, unijną inicjatywą, która od 2019 otwiera niebo w mieście dla dronów w misjach automatycznych i umożliwia JST współzarządzanie przestrzenią 3D.

Jednocześnie to przedsięwzięcie jest od początku organizowane jako trening służb reagowania kryzysowego, w tym jednostek PSP i OSP jak Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, umożliwiające sprawdzenie zasad współdziałania służb z operatorami dronów i instytucjami naukowymi.

Jeśli Droniada dowiedzie poprawności działania systemów antykolizyjnych, śmiało będzie można mówić, że te wykuły się na krakowskim poligonie technologicznym i będzie można rozważać uruchomienie projektu miejskiego obszaru testowego pod kątem U-space. Właśnie tematyce U-Space, rozwojowi rynku systemów bezzałogowych oraz innowacyjności studentów i absolwentów polskich uczelni poświęcone były seminaria IBRKK-PIB.

Nagrodę Główną w konkursie w wysokości 10 tys. złotych zdobył zespół PŁ Raptors. Wygrał także nagrody specjalne ufundowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polski Fundusz Rozwoju po 4 tys. zł każda za zwycięstwo w konkurencjach "Pilna dostawa lekarstwa w U-Space" oraz "Monitoring sieci elektroenergetycznej po katastrofie naturalnej - kody QR".

Nagrodę Drugą uzyskał zespół WUThrust z Politechniki Warszawskiej w wysokości 5 tys. złotych. Natomiast Nagrodę Trzecią zdobył Koło Naukowe Robotyków KNR Politechniki Białostockiej w wysokości 2 tys. zł.

Ponadto Politechnika Rzeszowska zdobyła uznanie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego za zimną krew i wzorowe zapobieżenie sytuacji kryzysowej w misji dronowej. Także w jej ręce trafiła nagroda od firmy Esri Polska oraz pas dronowy Fundacji Instytut Mikromakro - głównego organizatora tego poligonu systemów bezzałogowych. Natomiast liderzy czterech zespołów otrzymali również voucher na ubezpieczenie OC od Finansowa Chata.

Zapraszamy do wydarzenia na Facebooku.

Szczegółowa agenda Droniady dostępna jest na stronie 5zywiolow.pl.

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz materiału wideo:

Opracowanie produkcji współfinansowane ze środków budżetu państwa.