Site icon ibrkk.pl

Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową dla małej marki?

Stworzenie skutecznej strategii marketingowej dla małej, początkującej marki może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie w przypadku, gdy brakuje nam doświadczenia w polu marketingu i PR-u, wiedzy oraz środków finansowych. Nie jest to jednak zadanie niemożliwe do wykonania. W dzisiejszych czasach niezwykle ważny jest dobry marketing i wizerunek marki – w ten sposób najłatwiej przyciągnąć klientów i osiągnąć zasięgi. Zebraliśmy kilka sposobów na stworzenie efektywnej strategii marketingowej, które pomogą Twojej firmie się rozwinąć.

Określenie celów marki i grupy odbiorców

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest postawienie sobie celów, jakie chcemy osiągnąć jako marka. Co chcemy przekazać naszym odbiorcom? Celem marketingu może być pozyskanie nowych klientów, zwiększenie sprzedaży, zasięgów, zbudowanie pozycji marki w danej dziedzinie i wiele innych. Ważne, aby już na początku jasno określić po co tworzymy treści. Tak samo istotne jest zwrócenie uwagi na to, jaka grupa odbiorców jest naszą domyślną. Określmy jej wiek, płeć, potrzeby, cechy. W skrócie: najpierw zadajmy sobie pytanie: dlaczego i dla kogo?

Na początku zastanówmy się również jaki budżet przeznaczamy na realizację działań marketingowych naszej marki. Nie musi to być drogie przedsięwzięcie, jednak marketing, szczególnie na samym początku, jest kluczowym aspektem, aby przyciągnąć klientów – nie warto więc odpuszczać realizacji strategii PR-owej. Należy również określić, kto w firmie będzie zajmował się tworzeniem i publikacją treści.

Kiedy warto inwestować w nieruchomości?

Publikowanie treści

Kolejnym istotnym krokiem jest określenie tematyki treści jakie chcemy poruszać. Przy tym wyborze, kierujmy się mocnymi stronami naszej marki i tym, co ją wyróżnia w danej dziedzinie. Zwróćmy uwagę na estetykę, w jaką chcemy pójść. Dobrym celem marketingowym jest dążenie do bycia kojarzonym wśród konsumentów poprzez jakieś charakterystyczne dla nas cechy wizerunkowe. Odbiorca najpierw patrzy na wizualne aspekty, dlatego stworzenie odpowiedniej estetyki jest kluczem do sukcesu. W kwestii treści marketingowych zastanówmy się również jakie wartości chcemy promować poprzez naszą markę i w jaki sposób chcemy je uwzględniać. Społeczne aspekty są bardzo ważne w dziedzinie Public Relations i marketingu. Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na filozofię idącą za daną marką. Ważny także jest rodzaj treści i kampanii reklamowych jakie chcemy publikować oraz w jakiej tematyce mają się obracać.

Wybór platform i kanałów marketingowych

Jeżeli już określiliśmy treści jakie chcemy publikować, następnym krokiem jest wybór platform, na jakich je przedstawimy. Tutaj warto wziąć przede wszystkim pod uwagę wiek naszej docelowej grupy odbiorców i popularność konkretnych mediów w danej chwili. Jeżeli celujemy w grupę odbiorczą np. dorosłych kobiet, prawdopodobnie lepszym medium będzie Facebook, natomiast jeżeli są to nastolatki bardziej sprawdzi się Instagram oraz Tik Tok. Na każdej z aplikacji są różne formy publikowania treści: w strategii mediów społecznościowych marki należy wziąć to pod uwagę i zdecydować jakie treści gdzie najlepiej pasują. Istotne jest systematyczne śledzenie trendów na tych platformach. Skuteczna komunikacja nie może być przestarzała, a najłatwiej trafić do klientów, szczególnie młodych, poprzez bycie na bieżąco z tym, co się dzieje w Internecie. Oczywiście pod uwagę należy też wziąć tradycyjne sposoby reklamy: plakaty, ulotki czy eventy.

Analiza konkurencji

W przypadku popularnych branży analiza strategii marek konkurencyjnych jest ważnym elementem w budowaniu naszej własnej. Najlepiej sprawdzić jakie działania stosują i jakie efekty im to przynosi – dobre czy złe. Zwróćmy uwagę również na ich zasięgi i jak długo na nie pracowali. Również weźmy pod uwagę to, w jaki sposób komunikują się z odbiorcami oraz czy stworzyli już sobie pewną pozycję w branży. Analizując ich mocne i słabe strony, jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski i zastosować pewne metody w naszej strategii marketingowej. Kluczowym jest, aby nie wzorować się na konkurencji i kraść ich pomysłów, a jedynie na podstawie tego, co zauważyliśmy, zastosować nabytą wiedzę w przypadku naszej marki.

Exit mobile version