BiznesMateriał zewnętrzny

Nowa klasyfikacja PKD od 2025 roku – co ulegnie zmianie?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to uporządkowane i pogrupowane typy działalności gospodarczej, według branż i sektorów. W procesie rejestracji firmy każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do określenia rodzaju działalności, poprzez wybór odpowiednich kodów.

Dotychczas wszystkich przedsiębiorców obowiązywała klasyfikacja PKD 2007 i to z niej korzystały osoby otwierające działalność gospodarczą. Od nowego roku planowane jest wprowadzenie nowej klasyfikacji PKD 2025, która będzie zawierała uaktualnioną listę kodów. We wrześniu 2024 roku został opublikowany projekt rozporządzenia, dotyczącego nowej Polskiej Klasyfikacji Działalności. Rozporządzenie to wprowadza zmienione kody PKD, dostosowane do dynamicznie ewoluujących realiów rynkowych, zarówno technologicznych, jak i społecznych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny, nowa klasyfikacja PKD 2025 obejmie dodatkowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce i zyskały na znaczeniu w ciągu ostatnich lat. Celem nowelizacji jest również ujednolicenie klasyfikacji ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej. W rezultacie, modyfikacjom podlegać będą niemal wszystkie dotychczasowe kody PKD, a zmiany nie ominą żadnej z branż. Dla przedsiębiorców, działających w Polsce, oznacza to konieczność aktualizacji kodów, których pełny wykaz jest już dostępny w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów. Sprawdzając nowe kody PKD, warto spojrzeć przy okazji na wyniki rozgrywek sportowych, znajdujące się na stronie bet.pl

Nowa zawartość kodów PKD – dla kogo zmiany?

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowa klasyfikacja PKD zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Od tego dnia nowe kody PKD 2025 będą obligatoryjne dla nowo rejestrowanych podmiotów gospodarczych. Z kolei w przypadku zmian w rodzaju prowadzonej działalności, każda aktualizacja w bazie CEIDG będzie musiała uwzględniać już kody PKD 2025. Pozostałe firmy, funkcjonujące od wielu lat, będą miały okres przejściowy na dostosowanie swoich kodów do nowej klasyfikacji. Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność przed 1 stycznia 2025 roku, będą mogli stosować stare kody PKD 2007 przez maksymalnie 24 miesiące, czyli do 31 grudnia 2026 roku. Po tej dacie, przedsiębiorcy, którzy nie dokonają samodzielnie aktualizacji kodów, zostaną automatycznie przeklasyfikowani do nowej klasyfikacji PKD 2025, przez urzędowe bazy CEIDG, REGON i KRS, z dniem 1 stycznia 2027 roku. Wyjątek dotyczy działalności sklasyfikowanej pod kodem PKD 93.29.Z, dla której okres przejściowy wynosi jedynie dwanaście miesięcy. W tym przypadku aktualizacja kodu będzie możliwa tylko do końca 2025 roku. Nowa wersja Polskiej Klasyfikacji Działalności nie tylko wprowadza nowe kody dla rozwijających się sektorów, ale także zwiększa dokładność w opisach działalności funkcjonujących dotychczas branż.

CZYTAJ DALEJ  Skąd czerpać inspiracje prowadząc biznes?

Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności mają na celu odzwierciedlenie współczesnych trendów i kierunków, w których idą polskie oraz europejskie przedsiębiorstwa. Powyższe zmiany mają za zadanie ułatwić firmom lepsze określenie się z pomocą odpowiednich kodów, co jest istotne dla prawidłowego działania systemów urzędowych.

Podobne artykuły
FinanseMateriał zewnętrzny

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Zastanawiasz się nad wyborem konta oszczędnościowego? Decyzja wymaga analizy ofert banków i…
Czytaj
KredytyMateriał zewnętrzny

Wkład własny w kredycie hipotecznym – jak wpływa na wysokość zobowiązania?

Decydując się na zakup mieszkania lub domu, większość osób sięga po kredyt hipoteczny, który…
Czytaj
FinanseMateriał zewnętrzny

Bonus na start w Bybit – zgarniaj dodatkowe środki na inwestycje!

Wejście w świat kryptowalut może być nie lada wyzwaniem – dynamiczne kursy, mnogość tokenów…
Czytaj

Dodaj komentarz