Małe, raczkujące firmy, czyli startupy, muszą niejednokrotnie stawiać czoła różnego rodzaju wyzwaniom. W ostatnich latach palącym problemem, który może nieść za sobą bardzo wiele negatywnych skutków, stały się zagrożenia w sieci. Dbałość o cyberbezpieczeństwo dla każdego przedsiębiorstwa powinno stanowić absolutny priorytet. Wielu klientów zwraca szczególną uwagę na to, czy dana firma inwestuje w odpowiednie rozwiązania technologiczne mające na celu zabezpieczenie się przed wyciekiem danych. Rosnąca liczba ataków – od phishingu, przez ransomware aż po wiele innych powoduje, że polskie startupy muszą podejmować szereg zakrojonych działań.
Polskie startupy a cyberbezpieczeństwo
Małe firmy, zwłaszcza te z sektora technologicznego, muszą inwestować znaczne środki w zabezpieczenia przed cyberprzestępcami, ponieważ często stają się ich celem. Wynika to z faktu, iż posiadają wiele cennych danych, jednakże niejednokrotnie zdarza się, że nie posiadają odpowiednich, zaawansowanych zabezpieczeń. Choć tradycyjny antywirus stanowi ważny element ochrony, coraz częściej zaleca się jego uzupełnienie o dodatkowe narzędzia, które pomagają chronić prywatność i bezpieczeństwo w sieci przed coraz bardziej złożonymi zagrożeniami.
Cyberzagrożenia, takie jak ataki typu DDoS, próby wyłudzania danych logowania, malware, czy nieautoryzowany dostęp do systemów chmurowych, stanowią dla startupów niezwykle poważne zagrożenie. Cyberprzestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że startupy często skupiają się na szybkiej ekspansji i rozwoju produktów, zaniedbując inwestycje w cyberbezpieczeństwo. W efekcie, młode firmy stają się łatwym celem dla przestępców. Działania cyberprzestępców mogą mieć bardzo poważne skutki dla początkujących firm. Mowa tutaj o utracie środków finansowych, ale także zaufania inwestorów, klientów i partnerów biznesowych. Z tego powodu znacznie lepiej jest po prostu zapobiegać tego rodzaju sytuacjom.
Jak zapobiegać atakom cybernetycznym?
Właściwe, starannie zaplanowane cyberbezpieczeństwem w przedsiębiorstwie musi stanowić absolutny priorytet. W tym celu właściciele firm muszą przyjąć całościowe podejście. Nie można ograniczać się jedynie do instalacji programów antywirusowych.
Warto podkreślić, iż cyberbezpieczeństwo dla startupów należy uwzględnić już w trakcie projektowania architektury systemowej. Dobrze jest kierować się zasadą „security by design”. Polega to na tym, iż projektuje się usługi i produkty z jednoczesnym uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia ataków przez cyberprzestępców. Bardzo istotne jest też to, aby inwestować jak największą ilość środków na realizację regularnych audytów bezpieczeństwa, testów penetracyjnych. Bardzo ważne jest też korzystanie z narzędzi klasy SIEM (Security Information and Event Management), które pozwalają monitorować aktywność sieciową i wykrywać różnego rodzaju anomalie czy nieprawidłowości w czasie rzeczywistym. Wykorzystując tego rodzaju wskazówki właścicielom startupów znacznie łatwiej będzie zabezpieczyć się przed różnego rodzaju atakami cybernetycznymi i z sukcesem zwiększać zaufanie klientów.
Artykuł sponsorowany