Ekonomia

Na co warto uważać w 2022 roku?

Nasza domowa ekonomia może być skomplikowana szczególnie dla osób, które nie znają się na zarządzeniu. W jaki sposób dysponować swoim majątkiem i na co warto się przygotować w dalszej części 2022 roku? Sprawdźmy.

Wysokie ceny za gaz i ropę

Nie od dziś możemy obserwować nieustannie rosnące ceny surowców takich jak ropa. Przejeżdżając tuż obok stacji benzynowych można odczuć wrażenie, że każdego dnia jest inna, wyższa o kilka groszy cena. Szczególnie dotyka to osoby, które muszą podróżować samochodem między innymi co pracy lub aby zapewnić sobie odpowiednie zaopatrzenie ze sklepu.

Oczywiście sytuacja spowodowana jest inflacją, która nigdy wcześniej nie była tak wysoka. Wystarczyło, że dotknęła ona sektor paliwowy, aby wszystkie inne produkty podrożały.

Sytuacja również zmienia się ze względu na wojnę w Ukrainie. Ograniczone surowce kopalne z Rosji mogą mieć wpływ na ceny.

To właśnie dlatego powinniśmy brać pod uwagę inwestycje w pojazdy, które nie wymagają użycia energii lub ich źródłem mocy jest prąd elektryczny. Oczywiście sytuacja nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Z dnia na dzień nie będziemy w stanie przerzucić się na rower lub kupić samochód elektryczny, którego koszt to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jednak powinniśmy pomyśleć o tym już dziś i znaleźć sposób, który pomoże nam lepiej przeżyć kryzys, który przyniosła sytuacja na wschodzie oraz inflacja.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozwinąć swoją firmę?

Wysokie ceny produktów zbożowych

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie Ukraińskie zboże pomagało nam regulować kwestie związane z zaopatrzeniem. Jednak od jakiegoś czasu z tego kraju nie można przeprowadzać eksportu tych produktów. Oznacza to droższe ceny mąki oraz produktów, które się z niej produkuje takich jak chleb.

Dodatkowo na taką sytuację wpływa również susza, która nigdy wcześniej nie była tak dotkliwa. Powoduje ona straty w zbożach oraz nawet uniemożliwienie ich rozwoju z nasiona. Rolnicy alarmują, że tegoroczne plony mogą nie być obfite szczególnie w centralnej części kraju.

Zmiany klimatyczne możemy łatwo ograniczyć. Nie wyrzucajmy śmieci do lasów i dbajmy o nasz ekosystem. Inwestujmy w zbiorniki retencyjne, które umożliwiają ziemi lepsze nawodnienie przez stopniowe wchłanianie wody.

Zwiększone raty kredytów

Wojna w Ukrainie sprawiła, że w całym kraju Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną kredytów o 75 pb. Jest to podwyżka, która jest wyższa o 25 pb od normalnej. Wszystko spowodowane jest faktem, że nasza waluta – złoty – osłabia się.

Kłopoty są na tyle poważne, iż w niektórych częściach kraju osoby, które wzięły kredyt na 400 tysięcy złotych muszą teraz spłacać nawet ¾ swojej wypłaty na miesiąc. Jest to sytuacja bardzo trudna szczególnie dla osób, które nie były na nią przygotowane.

Niestety sytuacja w kraju nie ulegnie zmianie szybko, tak twierdzą eksperci.

Brak możliwości importu produktów żelaznych z Rosji

Produkty wykonane z żelaza to podstawa dzisiejszego budownictwa. Nie wyobrażamy sobie stawiania domów bez zbrojenia lub innych podstawowych czynności. Niestety sytuacja spowodowana jest wojną, której skutkiem jest odcięcie się od surowców z Rosji.

Brak możliwości importu produktów żelaznych sprawi, że firmy budowalne będą zmuszone do podwyższenia swoich cen za usługi. Już teraz porównując ceny surowców potrzebnych na budowę domu jesteśmy przerażeni. Większość z nich podrożała nawet o 110% w skali roku.

Na tego typu sytuacje nie jesteśmy w stanie odpowiednio się przygotować. Pozostaje nam jedynie nie czekać z remontem, który i tak mamy w planach wykonać. Pamiętajmy o rosnących cenach za materiały budowlane w całym kraju.

Co warto zrobić, aby nie stracić na wartości swoich pieniędzy?

Dobrym krokiem w 2022 roku są liczne inwestycje. Współcześnie możemy to zrobić na wiele różnorodnych sposobów.

Pierwszym z nich są kryptowaluty. Są to internetowe pieniądze, które różnią się od tradycyjnych tym, że nieustannie zmieniają swoją wartość. Popularną kryptowalutą jest Bitcoin, który zakupiony jeszcze kilkadziesiąt lat temu za kilkadziesiąt tysięcy dziś mógłby obdarować właściciela nawet kilkoma milionami. Wszystko dzięki rozwojowi rynku kryptowalutowego, na którym możemy je nabyć. Minusami takich transakcji jest fakt, że możemy na nich stracić wszystko co zainwestowaliśmy.

Dobrą inwestycją jest również zakup działki zarówno budowlanej jak i rolnej. Jest to bezpieczna inwestycja, która z pewnością da nam wiele pieniędzy. Ceny działek nieustannie się zwiększają. Warto właśnie dlatego na nie postawić. Jest to bezpieczne oraz skuteczne.

Rok 2022 z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wiele różnorodnych problemów sprawia, że nie wiemy co nas może czekać nie tylko za najbliższe kilka lat, ale również miesięcy. Warto zawsze oszczędzać pieniądze oraz dobrze nimi gospodarować. Inwestujmy je w sprawdzone źródła finansowania, które pomogą nam w rozwoju. Warto śledzić współczesny rynek oraz reagować na wszelkie zmiany. Doskonaląc swoje umiejętności ekonomiczne z pewnością poprawimy swoją sytuację materialną oraz życiową.

Podobne artykuły
Ekonomia

Jak nauczyć dziecko oszczędzania od najmłodszych lat?

Dzieci to bardzo duże wyzwanie dla rodziców, któremu należy sprostać. Oprócz tradycyjnych…
Czytaj
Ekonomia

Jak ekonomia behawioralna wpływa na zarządzenia firmą?

Ekonomia to zdecydowana podstawa, jaką należy opanować, chcąc mówić o dobrym zarządzaniu…
Czytaj
Ekonomia

Co powinieneś wiedzieć o zarządzaniu kryzysowym w firmie?

Współczesne firmy jak nigdy wcześniej są narażone na wiele kryzysów. Mogłoby się wydawać…
Czytaj

Dodaj komentarz