Inwestycje

Lokaty – najpopularniejsze rodzaje oraz opisy

Lokata bankowa jest produktem, który pozwala klientowi powierzyć określone pieniądze bankowi. Po określonym w umowie czasie bank zwraca pieniądze do klienta razem z odsetkami. Dzięki temu można po kilku latach uzyskać określone rezultaty. Jakie są jej najpopularniejsze rodzaje? Wyjaśniamy.

Lokata rentierska

Lokata rentierska jest produktem bankowym, który przede wszystkim wyróżnia się wieloma różnorodnymi elementami. Jest ona bardzo popularna w Polsce oraz na całym świecie. W czasie trwania depozytu przy takiej lokacie można cieszyć się regularną wypłatą odsetek. Nie działa to wyłącznie podczas zwrotu całej kwoty do klienta.

W ten sposób rentierzy, czyli osoby, które posiadają taką lokatę, mogą cieszyć się stałym przychodem w postaci odsetek. Jest to swego rodzaju pasywny dochód, czyli nic innego jak wynagrodzenie za wykonaną pracę – a w tym przypadku po porostu za ulokowanie pieniędzy.

Rosnące stopy procentowe mogą być źle odebrane przede wszystkim u osób, które posiadają kredyty. Jednak korzystają na tym osoby, które posiadają lokaty terminowe. Główną różnicą w tego typu lokacie jest fakt, że odsetki nie są kapitalizowane. Należą one do kapitału złożonego na lokacie. Po ich obliczeniu bank bezpośrednio wypłaca je na rachunek bankowy.

Warto wspomnieć, że tak jak większość lokat posiada ona zmienne oprocentowanie oraz strukturyzacje. Zazwyczaj jest ona długoterminowa. Można wybrać jej czas trwania do nawet 36 miesięcy. Osoby, które nie są zainteresowane tak długim, czasem mogą zdecydować się na okres krótszy niż rok. Nie występuje w tym przypadku tak zwane zjawisko zamrożenia odsetek. Są one wypłacane regularnie przez cały okres jej trwania. Zazwyczaj kapitalizowane odsetek odbywa się raz na miesiąc.

Lokata strukturyzowana

Lokata strukturyzowana przyciąga klientów przede wszystkim ze względu na fakt, że łączy ona w sobie ochronę kapitału oraz szanse na zyski większe niż w przypadku większości lokat. Taka lokata składa się z 2 podstawowych części. Będzie to przede wszystkim kapitał początkowy, czyli wpłacone na lokatę pieniądze. 2 częścią są części operacyjne. Jest to instrument inwestycyjny, który umożliwia naliczanie potencjalnego zysku.

CZYTAJ DALEJ  Co powinieneś wiedzieć o zarządzaniu kryzysowym w firmie?

Można dzięki temu zainwestować na przykład w fundusze inwestycyjne, waluty, surowce oraz akcje. Warto dodać, że ten rodzaj lokaty jest dedykowany osobom, które posiadają specjalistyczną wiedzę na temat finansów oraz bankowości.

Inwestycja w taką lokatę chroni w 80 procentach zainwestowaną kwotę. Cały system działa podobnie jak obligacje skarbowe. Wybierając taką lokatę można liczyć na zerowy poziom ryzyka. Zazwyczaj zakłada się ją na co najmniej rok.

Lokata walutowa

Lokata walutowa to nic innego jak zwykły depozyt terminowy, który zakłada się w obcej walucie. Najczęściej tego rodzaju lokaty zakłada się w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich.

Bardzo często lokaty walutowe określa się jako lokaty dewizowe. Taką lokatę można założyć już na okres od 3 do 36 miesięcy. Kapitalizacja odsetek następuje na końcu okresu deponowania. To bank określa minimalną oraz maksymalną kwotę depozytu. Ten rodzaj lokaty, nawet ze względu na niskie możliwości zarobkowe nadal cieszy się zainteresowaniem inwestorów.

ZOBACZ: Co może korzystnie wpłynąć na biznes?

Lokata terminowa

Oczywiście mówiąc o najpopularniejszych lokatach, nie należy zapominać o tej terminowej. Bazuje ona na kapitale, który nakładany jest przez bank. Pożycza on w pewnym sensie określoną kwotę oraz na jej bazie ofiaruje wynagrodzenie.

Wybierając tego typu lokatę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trybie kapitalizacji odsetek. Ma na to wpływ finalna gwarancja zysku.

Klienci decydujący się na lokatę terminową mogą wybrać okres jej trwania. Na rynku dostępne są zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Mogą one również występować w kilku trybach. Mowa tutaj przede wszystkim o terminowym, odnawialnym, rentierskim, progresywnym oraz nocnym.

Oprocentowanie na takiej lokacie terminowej waha się między 5 a 7%. Warto podkreślić, że ten rodzaj lokaty bezpośrednio opiera się na decyzjach ze strony Narodowego Banku Polskiego. Stopy procentowe w tym przypadku odgrywają bardzo ważną rolę.

Warto wspomnieć, że ten rodzaj lokaty można założyć bezpośrednio przez Internet. Wystarczy znaleźć odpowiedni bank oraz przeanalizować jego ofertę. Następnie można złożyć wniosek o otwarcie lokaty terminowej. Należy jednak dokładnie zapoznać się z regulaminem oraz w razie pytań skontaktować się z przedstawicielem banku. Można to zrobić między innymi przez infolinię.

CZYTAJ DALEJ  Inwestycje, które pomogą Ci w rozwinięciu kariery zawodowej

Warto również zakładać lokaty bezpośrednio w placówce banku. W ten sposób można będzie szybko i skutecznie uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania od profesjonalistów. Jest to bardzo ważny element, który sprawia, że osoby, które nie posiadają jakiejkolwiek wiedzy na temat lokat, będą mogły wgłębić się w ich szczegóły. Po założeniu lokaty można będzie umieścić w niej depozyt. Sama obsługa lokaty w praktyce opiera się jedynie na czekaniu. Warto zrobić to przez aplikację, aby mieć do niej regularny wgląd.

Podobne artykuły
InwestycjeMateriał zewnętrzny

Dlaczego warto zainwestować w nowe mieszkanie? Rynek pierwotny vs rynek wtórny.

Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie poszukiwania mieszkania dla siebie i rodziny czy szukasz…
Czytaj
Inwestycje

Kiedy warto zainwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to w ostatnim czasie jeden z popularniejszych sposobów na osiąganie…
Czytaj
Inwestycje

Inwestycje w życiu prywatnym - które z nich mogą okazać się najlepsze?

Nowy rok, nowe możliwości. Warto dokładnie przemyśleć zmiany, które chce się wprowadzić do…
Czytaj

Dodaj komentarz