Finanse

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Niezależnie od tego, czy prowadzimy dużą firmę, czy też działalność jednoosobową, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rzadko zdarza się, że prowadzimy je sami, zwłaszcza gdy nie mamy w tej kwestii doświadczenia, dlatego warto, jest skorzystać z usług biura rachunkowego. 

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biura rachunkowe zgodnie z uprawnieniami zajmują się świadczeniem usług księgowych zarówno małych jednoosobowych działalności, jak i dużych firm zatrudniających kilkadziesiąt osób. W biurach tego typu zatrudnione są osoby, które specjalizują się w tego typu usługach i osoby współpracujące jak prawnicy i doradcy podatkowi. 

Współpraca z biurem rachunkowym — korzyści

Prowadzenie księgowości na własną rękę, gdy nie mamy doświadczenia, nie jest łatwe. Każdy nasz błąd może nas niemało kosztować, biorąc pod uwagę kary i grzywny, które może nałożyć na nas Urząd Skarbowy. Dlatego też warto, jest korzystać z usług biura rachunkowego i zaufać ekspertom. Współpraca ta ma wiele zalet jak na przykład:

Wygoda

Biura rachunkowe zajmują się prowadzeniem księgowości, opodatkowaniem, ściąganiem należności od kontrahentów, zestawianiem comiesięcznych faktur, załatwieniem wszystkich urzędowych spraw. Wszystkie te czynności są nie tylko dla nas skomplikowane, ale również pochłaniają niemałą ilość czasu. Co więcej, nie zawsze wiemy, w jaki sposób wypełnić dokumenty, gdzie i w jakim terminie je dostarczyć. W takiej sytuacji zlecenie wszystkich tych czynności ekspertom jest dla nas najzwyczajniej wygodne. 

Odpowiedzialność

W sytuacji, gdy prowadzimy księgowość na własną rękę, musimy liczyć się z tym, że podczas popełnienia jakiegokolwiek błędu sami za niego odpowiadamy. Jeśli natomiast korzystamy z usług biura rachunkowego, to odpowiedzialność pada na nie. Istnieje również możliwość wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która zapewnia nam w takiej sytuacji całkowite bezpieczeństwo. Gdy zostanie popełniony błąd, to pokrycie kosztów spoczywa na barkach biura.

Mniejsze wydatki

Zlecając prowadzenie księgowości profesjonalnemu i doświadczonemu biurze rachunkowości nie ma konieczności zatrudniania na to stanowisko dodatkowej osoby, która generuje wyższe koszty. Należy również pamiętać, że nawet jeśli się na to zdecydujemy, to konieczne będzie opłacenie jej okresowych szkoleń. 

Oszczędność czasu

Prowadzenie księgowości nie polega wyłącznie na spędzaniu kilku dodatkowych godzin przed komputerem. Konieczne są również wizyty w urzędach, w których niejednokrotnie musimy stać w kolejkach nawet kilka godzin. Korzystając z usług biura rachunkowego, przekazujemy im swoje pełnomocnictwo, dzięki czemu nie musimy stawiać się w urzędach osobiście, a zautomatyzowane biuro większość spraw załatwi za nas online.

Współpraca z biurem rachunkowym – jakie koszty musimy ponieść?

Jeśli chodzi o miesięczny koszt prowadzenia księgowości naszej firmy przez biuro rachunkowe, to nie ma stałej kwoty dla każdego przedsiębiorcy. Wszystko zależy od kilku ważnych czynników, takich jak na przykład:

  • Zakres usług
  • Rodzaj usług
  • Czas realizacji
  • Konieczność korzystania z usług ekspertów

Najczęściej prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe jest o wiele wyższym kosztem, niż robilibyśmy to na własną rękę, jednak doświadczeni pracownicy pomogą nam uniknąć pomyłek i kłopotów w razie popełnionego błędu. Z czasem może okazać się to lepszym rozwiązaniem, gdy zrozumiemy, że zaoszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas. 

Biuro rachunkowe — które będzie najlepsze?

Podczas szukania odpowiedniego biura rachunkowego, powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak to, czy posiada ono certyfikat, licencje, ubezpieczenie OC, doświadczenie. Dopiero w następnej kolejności warto sprawdzić również cenę, zakres świadczonych usług oraz czy pracownicy systematycznie szkolą się z zakresu prawa podatkowego.

Artykuł powstał we współpracy z Optymalni.rzeszow.pl

Podobne artykuły
Finanse

Odzyskanie podatku: Przewodnik po skutecznej reklamacji podatkowej

Odzyskanie nadpłaconego podatku to proces, który może przynieść znaczące korzyści finansowe.
Czytaj
Finanse

Odzyskaj co Twoje: Wszystko, co musisz wiedzieć o zwrocie podatku z Holandii

Praca w Holandii to nie tylko nowe doświadczenia, ale też obowiązki podatkowe. Dla wielu…
Czytaj
Finanse

Na czym polegają zakłady bukmacherskie?

Każdy miłośnik sportu, który śledzi informacje na temat ulubionych dyscyplin oraz drużyn może…
Czytaj

Dodaj komentarz