Porady

Dobry adwokat – czym się charakteryzuje?

Należy wiedzieć, że adwokaci specjalizują się w różnych dziedzinach, jednak mają ten sam cel: skuteczność w walce praw swoich klientów. Wybierając tego, który będzie naszym pełnomocnikiem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by działał szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie. Jakie cechy powinien posiadać dobry adwokat?

Dobry adwokat — szkoła i dyplomy

Aby zostać adwokatem, należy ukończyć studia prawnicze i zrobić aplikację adwokacką. Konieczne jest także wpisanie na listę adwokatów. Cała edukacja to ośmioletni proces warto jest się wiec zastanowić czy jest to praca właśnie dla nas i nie kierować się wyłącznie zarobkami. Praca adwokata jest dla ludzi z powołaniem, odpowiedzialnych, lojalnych, dyskretnych, dyspozycyjnych, którzy nie mają najmniejszego problemu podczas wystąpień publicznych. Należy również mieć na uwadze, że zawód ten jest nie tylko wymagający, ale przede wszystkim bardzo odpowiedzialny, zważając, że prawnik często odpowiada za dalsze życie swojego klienta.

Dobry adwokat – cechy, jakie powinien posiadać

Wiedząc, czym zajmuje się adwokat, każdemu klientowi zależy na tym, by był on doświadczony i skuteczny. Podczas wyboru pełnomocnika warto, jest zapoznać się z opiniami innych klientów oraz wziąć pod uwagę czy jest on lojalny wobec klienta i godny zaufania. Poza tym warto, jest zwrócić uwagę na kilka innych ważnych cech, jakie powinien posiadać dobry adwokat, na przykład:

  • Specjalizacja – bardzo ważne są kompetencje adwokata, który ma nas reprezentować. Nie wystarczy tylko zdać studiów i zrobić specjalizacji, najważniejsze jest doświadczenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie opinii u znajomych i na forach prawniczych, gdzie klienci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi współpracy z prawnikiem oraz jego skutecznością.  
  • Dyskrecja — oczywiście każdy adwokat objęty jest tajemnicą zawodową. Dlatego też nie tylko nie powinien dzielić się z innymi wiedzą na nasz temat, zwłaszcza jeśli mogłaby nam na zaszkodzić. Powinien natomiast wykazać się lojalnością wobec naszej osoby nie tylko podczas prezentowania nas na policji, ale również w sądzie. Konieczne jest poinformowanie adwokata, który prowadzi naszą sprawę o informacjach, które powinny zostać wyłącznie pomiędzy nim a klientem. To wyłącznie my decydujemy o tym, co powinno zostać utajone, a co prawnik może wykorzystać. 
  • Empatia – nie tylko cechy zawodowe są bardzo ważne podczas współpracy z dobrym adwokatem. Powinien być on również najprościej mówiąc “człowiekiem”. Każdy klient doceni empatię, którą prawnik wykaże się wobec niego. Należy pamiętać, że klienci są najczęściej osobami poszkodowanymi, a zadaniem adwokata jest nie tylko pomoc prawna, ale również udzielenie im pomocy i zapewnieni ochrony.
  • Kontaktowość — adwokat, który reprezentuje klienta, zawsze musi wykazywać się łatwością w nawiązywaniu kontaktów, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że musi on umieć porozumieć się w razie konieczności z administracją sądową, świadkami oraz innymi instytucjami, jak policja, detektyw czy psycholog.
  • Dyspozycyjność — każdy dobry adwokat powinien informować swojego klienta o etapach i postępach w jego sprawie. W razie, gdy ten próbuje się z nim skontaktować, to prawnik ma obowiązek oddzwonić w możliwie jak najkrótszym czasie, nie odkładając rozmowy na jutrzejszy dzień czy telefon wyłącznie w godzinach pracy. 
  • Motywacja – doby adwokat powinien wykazać się zaangażowaniem w sprawę klienta, niezależnie od tego, czy jest ona wymagająca, czy też to prosta, schematyczna sprawa. 
  • Łatwość przyswajania wiedzy – prawnik, który nas reprezentuje, musi mieć podzielność uwagi, zwłaszcza na sali sądowej, na której strona przeciwna przedstawia swoje argumenty, tak by w razie konieczności szybko zareagować.  Dobry mówca — dobry adwokat musi być bardzo dobrym mówcą, który podczas wygłaszania swoich racji nie może się wahać i robić przerw na zastanowienie. Powinien natomiast być zdecydowany, wiedzieć, o czym mówi i znać kodeks prawny. Terma podczas publicznych wystąpień, niestety dyskwalifikuje go jako skutecznego prawnika.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.lawandtaxcare.com/.

Podobne artykuły
Porady

Automatyczne linie pakujące — kiedy stają się niezbędne w biznesie?

Odkąd na rynku pojawiły się automatyczne linie pakujące, pakowanie stało szybsze, a wydatki z…
Czytaj
Porady

Wdrażanie norm ISO – jak wygląda?

Wdrożenie norm ISO nie określa tego, w jaki sposób powinna funkcjonować działalność. Ma…
Czytaj
Porady

Po czym poznać wysokiej jakości karton?

Kartonowe pudła są wszędzie. Niezależnie od tego, czy kupujemy zabawki, produkty spożywcze czy…
Czytaj

Dodaj komentarz