Site icon ibrkk.pl

Home Office — o pracy w domu

Umożliwienie samemu sobie pracy w domu w warunkach Home Office spotyka się z większym zadowoleniem wśród pracowników, którzy jeszcze nie doświadczyli wykonywania pracy w tym trybie. Zdarza się jednak, że początkowa euforia przeradza się w spiętrzenie problemów w pracy zawodowej, a także pogorszenie stosunków między domownikami. Jednym z największych wyzwań pracy w domu jest świetne zorganizowanie czasu i posiadanie dużej dawki samodyscypliny, bez których nie da się jakościowo, prawidłowo i o czasie wykonywać roboczych zobowiązań.

Trudności napotykane przez osoby pracujące w trybie Home Office

Jedną z napotykanych trudności jest rozdzielenie roboczego czasu od czasu przeznaczonego dla rodziny, dzieci i przyjaciół. Ustalenie godzin pracy i trzymanie się grafiku jest trudne, gdy pozostali członkowie rodziny nie zrozumieją, że w danym czasie wykonujesz pracę i nie jesteś w stanie w każdej, dowolnej chwili być tam, gdzie Cię potrzebują. Jest o tyle trudniejsze, gdy samodzielnie, stale odrywasz się od roboczych zadań, by sprawdzić, czy aby niepotrzebna jest Twoja pomoc w jednym z domowych zadań.

W taki oto sposób może Ci się zdarzyć, że wykonywanie roboczych zadań przedłuża się w nieskończoność, a Ty wciąż z dnia na dzień, z każdą godziną produkujesz sam sobie zaległości, które musisz nadrabiać w czasie po pracy, a może i w środku nocy. Takie zachowanie, brak zdyscyplinowania, ciągłe odrywanie się od obowiązków z pewnością podniosą Twój poziom stresu. Praca w nocy spowoduje niewyspanie, co przełoży się bezpośrednio na wydajność i efektywności podejmowanych przez Ciebie działań.

Rozpraszacze

Innymi problemogennymi utrudnieniami w pracy zdalnej, ale równie rujnujący Twoją wydajność, jest stały dostęp rozpraszaczy, takich jak telefon komórkowy z ulubionymi grami online, gry, internet, stały dostęp do sieci, gdzie zwykle — po roboczych godzinach — wędrujemy ulubione strony, oglądamy ulubione seriale i kanały na YouTube. Rozpraszaczy, które kuszą nas, by choćby na chwilkę czy kilkanaście minut zrobić sobie przerwę od pracy i rozejrzeć się za ciekawszymi nowościami w sieci. A może po prostu dotrze do nas wiadomość od jednego ze znajomych, który spontanicznie zaprasza nas do siebie, na grilla, na film, do kina, czy gdziekolwiek indziej niż robocze biurko.

Najgorszy scenariusz pracy w trybie Home Office

Najgorszym co możemy sobie zrobić w pracy zdalnej wykonywanej w trybie Home Office to brak rozgraniczenia czasu na przyjemności, rodzinę i pracę. W taki sposób, o każdej porze dnia pozostajemy jednocześnie w robocie, jak i wśród najbliższych, nie będąc w pełni ani tu, ani tam. Co kilka chwil, wykonamy jakieś polecenie, co kilka kolejnych spędzimy czas z dziećmi i w rzeczywistości w ciągu całej doby nie jesteśmy w stanie znaleźć chwili wytchnienia od roboczych obowiązków, które przedłużają się aż do wieczora, kiedy to już nie mamy sił na nic. A ponadto i tak wstajemy w środku nocy, bo nie dokończyliśmy swoich codziennych roboczych obowiązków, które przecież trzeba wreszcie wykonać, by szef znów następnego dnia nie przysłała nam maila z informacją o niewykonanych obowiązkach i kolejnym ucięciem miesięcznej premii. Jeszcze gorzej, gdy w przeciągu całego dnia znajdujemy kilka dłuższych chwil czasu na „relaks” z wykorzystaniem jednego czy kilku rozpraszaczy, które znów drenują nasz roboczy i rodzinny czas, znów wydłużając czas pracy o kolejne kilka chwil.

Kolejna ważna kwestia związana z pracą w trybie zdalnym

Jest nią z oczywistych względów dbałość o kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Zorganizowanie w tym celu odrobiny czasu na kilka ćwiczeń fizycznych, na spacer czy krótszą przebieżkę. Również przyda się dobrze zbilansowana dieta, która pomoże w utrzymaniu sportowej sylwetki, przez którą w dłuższej perspektywie nie zaczniemy tyć, przez co tracić kondycję i zasiedzieć się w krześle przed monitorem komputera. Zdrowe odżywianie i wysiłek fizyczny pomogą w utrzymaniu samodyscypliny, która jest niezbędna podczas pracy w domowym zaciszu. Krótki spacer, wyjście do sklepu, relaks poza miejscem zamieszkania i pracy mogą stanowić rekompensatę za utratę biurowych rozmów przy kawie i częstszych spotkań ze współpracownikami. Pozwolą nie czuć się odizolowanym w trybie pracy przy komputerze czy z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Człowiek jest przecież jednostka społeczną, dla której kontakt z ludźmi jest jednym z naturalnych lekarstw. Jest jednym z wymogów utrzymania pełni sprawności umysłowej.

Exit mobile version