Finanse

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Porady dla początkujących

W dzisiejszych czasach  oszczędzanie pieniędzy wydaje się być wyjątkowo trudne. Sytuacja ekonomiczna w państwie jest  niestabilna, a inflacja stale rośnie. Dodatkowo ciągła ekspozycja na reklamy nowych produktów, nieustannie zmieniające się trendy modowe oraz posty influencerów, którzy próbują  wmówić, że rzeczy, które reklamują, są niezbędne i zmieniają życie,  jeszcze bardziej utrudnia sprawę.

Coraz  szybszy sposób funkcjonowania sprawia, że przez większość czasu jesteśmy bardzo zabiegani i łatwiej ulec nam pokusie np. zamówienia jedzenia na wynos czy kupienia drogich gotowców. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych sposobów na to,  jak w prosty sposób zacząć oszczędzać pieniądze.

Czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości?

Wyznacz cel

Łatwiej jest zacząć oszczędzać, kiedy ustalimy sobie jasny cel, na który potrzebujemy pieniędzy. Może wymarzone wakacje? Nowy laptop? A może po prostu posiadanie poduszki finansowej na wypadek nagłych sytuacji? Pomyśl, czego w danym momencie najbardziej potrzebujesz lub o czym marzysz i zapisz to. Oblicz ile pieniędzy potrzebujesz na wybraną przez siebie rzecz. Gdy będziesz już miał tę świadomość, dużo łatwiej przyjdzie Ci ocena tego, jakiej ilości czasu potrzebujesz, by osiągnąć swój cel, a także jak bardzo musisz ograniczyć swoje wydatki.

Zapisuj swoje wydatki

Utwórz listę, na której będziesz zapisywać swoje wydatki z danego miesiąca lub wyznacz miejsce, w które zaczniesz odkładać wszystkie paragony. Kiedy pod koniec miesiąca zaczniesz myśleć nad tym, gdzie podziała się cała wypłata, zerknij do swoich wydatków i przeanalizuj je. Zastanów się, czy nie możesz zrezygnować z niektórych z nich lub zamienić ich na tańszą alternatywę. Z czasem, będziesz mógł porównywać swój budżet na przestrzeni różnych miesięcy, a to pozwoli Ci sprawdzać,  jak duże postępy zrobiłeś i ile pieniędzy pozwoliły Ci odłożyć dane zmiany.

Planuj zakupy

Jeśli wybierasz się na zakupy do sklepu spożywczego, zerknij najpierw do lodówki i szafek w kuchni, a następnie zapisz, czego dokładnie ci brakuje. Przygotuj listę zakupów przed wyjściem z domu i trzymaj się jej.  Dzięki temu unikniesz impulsywnych i niepotrzebnych zakupów produktów, których po prostu nie potrzebujesz. Unikaj wizyt w sklepie, gdy jesteś głodny. Sprzyjają one impulsywnym wydatkom. 

Szukaj okazji i promocji

Przed  dokonaniem zakupu zawsze sprawdzaj i porównuj ceny w różnych sklepach  w celu znalezienia okazji i promocji. Czasem możesz się mocno zdziwić, ile jesteś w stanie zaoszczędzić, kupując ten sam produkt, ale w innym sklepie. Warto też szukać potrzebnych  produktów przez internet, gdyż często można znaleźć je w cenie kilkukrotnie niższej niż w sklepach stacjonarnych.  Pamiętaj również, że często to nie marka decyduje o jakości produktu, ale jego skład i sposób produkcji.

Stwórz szafę kapsułową

Czy wydaje ci się czasem, że nie masz w co się ubrać?  Masz wrażenie, że pomimo ciągłego kupowania nowych ubrań, dalej w szafie nie ma niczego, co mógłbyś na siebie włożyć? Jeśli odpowiedzią na te pytania jest tak, oznacza to, że musisz przejrzeć swoją garderobę i dokonać pewnych modyfikacji. Zastanów się, jak często wychodzisz w danym ubraniu. Jeśli znajdziesz takie, które ubrałeś jedynie parę razy, prawdopodobnie jest to właściwa pora, aby pozbyć się go ze swojej szafy.  Możesz wystawić niepotrzebne ciuchy na stronie typu Vinted lub OLX, co pozwoli Ci zdobyć parę dodatkowych groszy. Od teraz stawiaj na klasyki i uniwersalne ubrania, które pasują do wszystkiego i nigdy nie wychodzą z mody. Dzięki temu nie będziesz musiał co każdy sezon kupować nowych ubrań.

Oszczędzaj na rachunkach

Kolejnym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest szukanie sposobów na zmniejszenie rachunków za energię, gaz, wodę, internet itp. Zwróć uwagę na to czy zawsze gasisz światło, wychodząc z pokoju, a także czy nie zapominasz o włączonym telewizorze w salonie. Pomyśl, czy nie zdarza ci się włączać zmywarki lub pralki, która jeszcze nie jest pełna. Oprócz tego możesz również zastanowić się nad tym, czy możliwa jest zmiana dostawcy internetu, prądu bądź energii, na takiego, który oferuje niższe ceny.

Odkładanie pieniędzy może wydawać się trudne, ale jak widać, wcale nie musi takie być. Wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w swoim stylu życia i bardziej świadomie zarządzać wydatkami, aby zaoszczędzić sporą sumę na koncie. Pamiętaj, że każda mała oszczędność się liczy i z czasem obcięcie drobnych i pozornie niedużych wydatków może okazać się kluczowe do tego, aby uzbierać zadowalającą sumę i osiągnąć swój cel długoterminowy.

Podobne artykuły
FinanseMateriał zewnętrzny

Jakie są różnice między rynkiem forexem a kryptowalut?

W dzisiejszych czasach posiadanie oszczędności to zdecydowanie zbyt mało by móc żyć bez obaw o…
Czytaj
Finanse

Ile zarabia architekt wnętrz? Poznaj średnie zarobki netto

Architektura wnętrz to dziedzina, która łączy w sobie sztukę i funkcjonalność, tworząc…
Czytaj
Finanse

Ile zarabia agent nieruchomosci w Polsce? Znamy średnie zarobki netto

Marzysz o pracy pełnej dynamiki, kontaktów z ludźmi i możliwości nieograniczonego zarobku?
Czytaj

Dodaj komentarz