Kredyty

Kredyty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym – który wariant będzie najlepszy?

Kredyty to dla większości osób jedyny sposób na to, aby pozyskać między innymi dom, mieszkanie lub nieruchomość. W ten sposób można otrzymać najpotrzebniejsze środki również na otwarcie swojej własnej działalności gospodarczej. Jaką ofertę bankową warto uwzględnić? Sprawdzamy.

Czym jest kredyt z oprocentowaniem stałym?

Kredyt, który posiada stałe oprocentowanie, to przede wszystkim oferta bankowa, która gwarantuje klientowi niezmienną wysokość raty kredytu. Obejmuje ona cały okres, który wskazany jest w umowie. Cały ten proces odbywa się niezależnie od wysokości stóp procentowych.

Taki kredyt może na początku zniechęcać klientów ze względu na stosunkową wyższość raty od innych ofert bankowych – szczególnie tych ze zmienną ratą. Warto jednak podkreślić fakt, że to właśnie dzięki niemu klienci mogą zyskać jasne dane dotyczące spłaty. Nie muszą oni martwić się o nagły wzrost stóp procentowych oraz tym samym podwyższenie raty kredytu. W ten sposób można między innymi skutecznie planować swoje wydatki.

Kredyt, który posiada stałe oprocentowanie, ma niskie ryzyko kredytowe. Jest to spowodowane głównie faktem, że to umowie znajdują się najważniejsze punkty. Są one klarowne ze względu na ustalenie konkretnego oprocentowania. Najczęściej tego rodzaju usługa obejmuje 5 lat. Wówczas mimo wahań stóp procentowych rata kredytu jest niezmienna. Istnieje jednak możliwość wykonania aneksu, który zezwala na kolejny okres stałego oprocentowania. Należy jednak dokładnie sprawdzić ofertę konkretnego banku.

Warto podkreślić, że w 2022 roku stopy procentowe zostały podniesione już 4 razy. Osoby, które posiadają zmienne oprocentowanie, mogły w tym czasie zaobserwować wzrost raty miesięcznej. Jest to zupełnie niezależne od nich. Ma na to wpływ między innymi wartość złotówki oraz sytuacja ekonomiczna na świecie.

Osoby, które chcą uniknąć takich nagłych zmian, powinny wziąć pod uwagę kredyt, który ma oprocentowanie stałe. Mogą oni wówczas uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Samo oprocentowanie w bankach jest uzależnione między innymi od marży oraz stawki referencyjnej. Marża to inaczej wynagrodzenie banku. Jest ono udzielane ze względu na kredyt. Uzależniony jest między innymi od wysokości kredytu oraz wysokości wkładu własnego.

Stawka referencyjna to inaczej stawka oprocentowania. Ona, aktualizowana co 3 lub 6 miesięcy. Jest zależna od Rady Polityki Pieniężnej.

ZOBACZ: Kryptowaluty dla przedsiębiorców – co warto o nich wiedzieć?

Czym jest kredyt z oprocentowaniem zmiennym?

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym to zupełne przeciwieństwo kredytu, który posiada oprocentowanie stałe. Współcześnie stanowi najpopularniejszy wariant oferty bankowej, który wybierany jest przez klientów w Polsce. Ma na to wpływ przede wszystkim jego początkowa niska cena oprocentowania.

Zmienność polega przede wszystkim na ruchomym oprocentowaniu wartości raty kredytu. Ma ono bezpośredni związek z Radą Polityki Pieniężnej oraz zwiększaniem się stóp procentowych. Należy jednak podkreślić, że w niektórych okresach takie stopy mogą być również obniżone. Współcześnie jednak specjaliści informują, że jest to mało prawdopodobne.

Różnicą w przypadku kredytu z oprocentowaniem zmiennym jest również fakt, że w czasie trwania umowy może się ono zmienić nawet kilkukrotnie. Jest ono zupełnie nieprzewidywalne – spekulacje fachowców nie dają 100% gwarancji, co właściwie postanowi WIBOR.

Warto również podkreślić, że czas obowiązywania oprocentowania obowiązuje przez cały okres spłaty zobowiązania. Warto pamiętać, że banki świadczą usługi, które dają możliwość przejścia z oprocentowania zmiennego bezpośrednio na okresowo stałe. Odwrotna sytuacja jednak jest bardzo trudna. Zależy to między innymi od szczegółów warunków umownych.

Który wariant opłaca się najbardziej?

Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji ekonomicznej na świecie. Pomimo ryzyka to nadal kredyty oprocentowane zmienne są najpopularniejszą formą zadłużenia.

Współcześnie kredyty z oprocentowaniem stałym również są obarczone kosztowną ratą. Według niektórych specjalistów w 2023 roku jest szansa, aby stopy procentowe zmalały. Ma na to wpływ jednak wiele różnorodnych czynników, których nie da się do końca przewidzieć.

Mimo wszystko warto wziąć pod uwagę kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Jest to spowodowane głównie faktem, że w każdej chwili można zmienić go na okresowo stały. Wówczas można będzie w trudnych czasach cieszyć się stałą ratą kredytu do spłaty. Dzięki temu osoby, które nie zarabiają zbyt duże ilości pieniędzy, będą mogły skuteczniej dysponować swoim budżetem. Warto wziąć to pod uwagę, myśląc długofalowo.

Osoby, które nadal się wahają, powinny bezpośrednio odwiedzić placówki bankowe. To właśnie tam czekają na nich konsultanci, którzy są gotowi rozwiązać każdy problem. Warto brać pod uwagę także zestawienia, które dostępne są na wielu różnorodnych stronach internetowych. Dzięki temu bez konieczności wychodzenia z domu można będzie posiąść najważniejsze informacje. Warto o tym pamiętać oraz zaoszczędzić swój czas.

Podobne artykuły
Kredyty

Na jaki kredyt dla firm warto się zdecydować?

Kredyty to czasami jedyna możliwość realizacji własnych inwestycji w firmie. Jest to zasługa…
Czytaj
Kredyty

Jaki kredyt będzie dla nas najkorzystniejszy? - zestawienie produktów bankowych

Banki są placówkami, które świadczą dla swoich klientów wiele różnorodnych możliwości.
Czytaj
BiznesEkonomiaFinanseInwestycjeKredytyNieruchomośći

Jak kupić mieszkanie? Poradnik

Kupienie mieszkania nie jest wcale sprawą prostą. Rynek nieruchomości bywa podstępny, a my…
Czytaj

Dodaj komentarz