Banki są placówkami, które świadczą dla swoich klientów wiele różnorodnych możliwości. Najczęściej ich klienci koncentrują się na kredytach, które są jedną z najskuteczniejszych metod pozyskania dużej ilości gotówki na inwestycje. Jak wybrać najkorzystniejszy dla nas rodzaj? Sprawdzamy.
Kredyt konsumpcyjny
Kredyt konsumpcyjny to produkt bankowy, który jest jednym z najczęściej wybieranych kredytów, które są dostępne w ofercie. Taki rodzaj kredytu, który przeznaczony jest jedynie dla osób fizycznych. Oznacza to, że nie można pozyskać go na rzeczy związane z działalnością gospodarczą lub wykonywaną pracą.
Plusem takiego kredytu jest przede wszystkim fakt, że przy wnioskowaniu o niego nie trzeba podawać celu. Pieniądze można wybrać odpowiednio ze sobą wolą – może to być budowa domu, rozwój osobisty lub kupno auta. Kredyt konsumpcyjny przydzielany jest przede wszystkim na podstawie kondycji finansowej, czyli ocenę sytuacji finansowej określonej osoby fizycznej. Jest to na przykład możliwość pozyskiwania oszczędności oraz wysokość bieżących dochodów. Termin ten znacząco różni się od tak zwanej zdolności finansowej.
Zazwyczaj kredyt konsumpcyjny otrzymuje się na podstawie wykazanych dochodów kredytobiorcy. Nie jest wymagane organizowanie poręczycieli oraz zabezpieczeń w postaci rzeczy lub nieruchomości. Taki rodzaj kredytu to przede wszystkim oferta, którą można otrzymać jedynie w bankach.
ZOBACZ TEŻ: Jakie inwestycje pomogą Ci się rozwijać?
Kredyt konsumpcyjny można podzielić na gotówkowy, ratalny, studencki oraz na rachunku bieżącym.
Gotówkowy oznacza, że kredytobiorca otrzymuje określoną sumę pieniędzy na wyznaczone potrzeby. Ratalny to taki, w którym gotówka wpływa do kredytobiorcy w formie rat. Można wykorzystać to do płacenia za bieżące potrzeby. Kredyt konsumpcyjny studencki to określenie, które potrafi wesprzeć niejednego studenta. Polega na zaopatrzeniu takiego kredytobiorcę w gotówkę na pokrycie wydatków związanych z uczelnią oraz pobieraniem nauki. Wówczas oprocentowanie jest niskie a sam student zaczyna spłacać kredyt po zakończeniu nauki. Kredyt na rachunku bieżącym to taki, który automatycznie spłaca ratę kredytu po przelewie na określone konto.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny, określany również mieszkaniowym, to rodzaj oferty bankowej, która polega na uzyskaniu pieniędzy bezpośrednio na budowę lub remont określonej nieruchomości. Zabezpieczeniem dla samego banku będzie zakupiony budynek, który w przypadku braku spłaty zostanie przejęty przez bank. Wówczas jego sprzedaż pokryje koszty jego spłaty. Oczywiście o kredycie hipotecznym możemy również mówić wtedy, gdy jego głównym celem jest inna inwestycja niż mieszkanie.
Decydując się na kredyt hipoteczny należy przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że wymaga on wkładu własnego. Jest to pewien procent całej kwoty kredytu, który należy zapłacić podczas podpisywania umowy o kredyt.
Kredyt hipoteczny spłaca się co miesiąc w formie stałych rat z określonym oprocentowaniem. Wpłaty najczęściej dokonuje się przez aplikację bankową. Jest to wygody oraz prosty w obsłudze system.
Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny należy przede wszystkim wykazać swoją zdolność finansową oraz zatrudnić rzeczoznawcę, który wyceni całą nieruchomość. Wszystkie informacje należy zawrzeć bezpośrednio we wniosku o kredyt.
Karta kredytowa
Karta kredytowa jest kolejnym produktem bankowym, który z pewnością jest znany przez wiele osób, nawet tych młodszych. Karta pozwala nam płacić za określone dobra przez automatyczne zaciąganie pewnego rodzaju pożyczki. Wówczas nasze konto automatycznie jest obciążane. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zaciągać kredyt bez wnioskowania o niego. Miesięczny limit przeprowadzanych operacji jest wyliczany przez specjalistów. Zazwyczaj jest on równoznaczny z dochodami.
Z karty kredytowej można korzystać na wiele różnych sposób. Można zarówno płacić nią w sklepach, online oraz wypłacać pieniądze w bankomacie. Takie transakcje są szczególnie korzystne dla klientów, ponieważ terminowe spłaty zadłużenia nie są w żaden sposób oprocentowane. Zazwyczaj płaci się jedynie stałą, comiesięczną opłatę bankową. Jest to świetny sposób na drobne wydatki.
Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny w przeciwieństwie do kredytu konsumpcyjnego jest skierowany do przedsiębiorców, którzy muszą pokryć wszelkie zobowiązania wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Przede wszystkim będzie to opłacenie bieżących potrzeb lub rozbudowy firmy, aby przynosiła jeszcze większe zyski.
Najczęściej firmy decydują się na niego, aby na bieżąco wypłacać zobowiązania pracownikom lub finansować surowce, które są bazą każdej firmy.
Taki kredyt to również szansa dla osób prywatnych na to, aby powiększyć swój budżet. Można wówczas we wniosku określić odpowiednią kwotę oraz uzasadnienie takie jak zakup papierów wartościowych lub surowców inwestycyjnych takich jak złoto.
Kredyty to doskonałe źródła pieniędzy, które każdy jest w stanie wykorzystać inaczej. Należy przede wszystkim brać pod uwagę ich strukturę, aby była ona jak najbardziej korzystna.